Včelia farma na Zaježovej

Včelia farma v Zaježovej

Sme rodinná včelia farma orientujúca sa na zdravé včelie produkty a zároveň dbáme na vzťah k prírode nakoľko pôsobíme v malebnej Zaježovej

Naša včelia farma úzko spolupracuje s včelou farmou Mareka Števka – Medovo, s ktorou niektoré činnosti robíme spoločne. S včelárením sme začali v roku 2016 a mali sme šťastie na dobrých učiteľov, s ktorými dodnes spolupracujeme a vzájomne si vypomáhame. Začínali sme na zelenej lúke, ktorá bola v minulosti zarasteným sadom, ktorý sme najprv vyčistili, upravili oplotenie a až následne zveľadili. Včelárime v nadmorskej výške 600 m.n.m.

Našou prvou stavbou na včelnici v roku 2017 bol včelí domček. Myšlienkou postaviť svoj apidomček nás inšpirovala knižka, ktorú som dostal od kolegyne „Spánok na úľoch“. Touto tématikou sme sa začali hlbšie zaoberať a dnes ponúkame možnosť vyskúšať si pobyt vo včelíne pre širokú verejnosť.

Začiatky nášho ale aj iných včelárov sú ťažké a pokiaľ nemáte pomocnú ruku, veľmi rýchlo môžete skončiť. Preto som sa odhodlal, možno ešte neskúsený v spolupráci s p. Števkom na prvý kurz pre začínajúcich včelárov. Chceli sme im ukázať nutnosti a zákonitosti včelárenia a od roku 2018 pravidelne organizujeme kurzy pre včelárov. Už nie len pre začínajúcich ale aj pokročilých a aj špecializované kurzy na chov včelích matiek. Pre potreby výučby, ale aj prezentácie včelárenia pre širokú verejnosť a školy v prírode a rôzne exkurzie záujemcov o včelárenie sme vybudovali 2018 presklený úľ a následne v roku 2019 prístrešok pre vzdelávacie aktivity.

Neustále sa pokúšame priestor včelnice zveľaďovať a dnes už máme aj zavedenú pitnú vodu a elektrinu. Čo nám prinesie budúcnosť ešte len uvidíme…

Posledný príspevok

Kategórie príspevkov

Ďakujeme za zdieľanie:

Scroll to Top
0

Žiadne produkty v košíku.