Propolis

Propolis

Propolis je látka na báze živice, ktorú získavajú včely z púčikov stromov alebo iných rastlinných zdrojov. Nosia ho do úľa podobne ako peľ. Používa sa na vyplnenie nežiaducich otvorov v úli, predovšetkým menších, väčšie sa vypĺňajú voskom. V závislosti od zloženia môže mať rôznu farbu, od zelenej po červenohnedú, najčastejšie je tmavohnedý. Pri izbovej a vyššej teplote je propolis lepkavý, pri nižších teplotách tuhne a drobí sa. 

Propolis sa nazýva aj prírodné liečivo s priaznivými účinkami na ľudské zdravie. často sa používa na zmiernenie stavov ako sú zápaly, ochorenia vírusového pôvodu, vredy, ľahké popáleniny a obareniny. Údajne priaznivo pôsobí na srdce a znižuje riziko šedého zákalu taktiež ako liek na boľavé hrdlo. Chemické zloženie propolisu sa mení podľa ročného obdobia, druhu včiel a zemepisnej polohy. 

Propolis pôsobí na imunitný systém, v závislosti od zloženia môže mať silné antibiotické a antifungálne účinky. Vďaka svojim antibakteriálnym vlastnostiam aktívne chráni pred zubným kazom a inými ochoreniami ústnej dutiny. Môže sa použiť pri liečbe áft a herpesov.

Posledný príspevok

Kategórie príspevkov

Ďakujeme za zdieľanie:

Scroll to Top
0

Žiadne produkty v košíku.